PROGRAM ROZVOJA TURIZMU PRE REGIÓN HORNÉ POŽITAVIE


B Predpoklady a rozvojový potenciál regiónu Horné Požitavie

B.2 Prírodné predpoklady

Význam prírodných daností územia pre rozvoj cestovného ruchu je, v spojení s polohovým a kultúrno-historickým potenciálom regiónu, v našich zemepisných šírkach smerodajný. Ak sme vyššie upozornili na širšie súvislosti prírodného potenciálu Požitavia vo vzťahu k rekreačnému potenciálu, analyzujeme tiež vybrané osobitosti dominantných krajinotvorných celkov formujúcich charakter územia.

Pohľad na Tríbeč

Pohorie Tríbeč je najzápadnejším výbežkom vnútorného karpatského pásma jadrových pohorí na Slovensku. Má stredohorský charakter a maximálnu nadmorskú výšku 829 m n. m. (Veľký Tríbeč). Má charakter vyklenutej hrásti, ohraničenej tektonickými zlomami. Je charakteristický rázsochovým reliéfom. Bol erózne rozčlenený na kotliny Jedliny, Kostoliansku a Zlatniansku kotlinu a kotlinu Jelšovky a Žikavky. 

Pohronský Inovec má sopečný pôvod a je súčasťou Slovenského stredohoria. Počiatky jeho formovania siahajú do neogénu, kedy sa na povrch dostávali pokrovy andezitových láv a sopečných hmôt. Vodná erózia vytvorila údolie rieky Žitavy a rozdelila pohorie na viac častí. Jeho vrchol Veľký Inovec dosahuje nadmorskú výšku 901 m n. m..

Veľký Inovec

Z hľadiska fyziognómie je tvar reliéfu Tríbečského pohoria poznamenaný geologickým podložím, napríklad krasové územie tvorené vápencovým podložím v Skýcovskom sedle, kde sa nachádza Vápenný vrch, vytvára oblé formy kopcovitého reliéfu, kým Pohronský Inovec s výrazne erodovaným podložím, sopečného pôvodu je typický kotlinovými priehlbňami. Miestnou atrakciou sú pramene kyseliek v Obyciach, potvrdzujúce sopečný pôvod pohoria.

Obe dominantné pohoria regiónu oddeľuje údolie Žitavy. Rieka tu vyformovala na Podunajskej pahorkatine Žitavskú a Hronskú sprašovú pahorkatinu. Ich reliéf, ktorého podložie je málo odolné, tvorené sprašami a neogénnymi sedimentami vytvára asymetrické doliny. Pahorkatiny majú nadmorskú výšku v rozmedzí 200 - 250 m n. m.. Táto časť regiónu je viac poznačená antropogénnou činnosťou, je odlesnená, intenzívne využívaná a z krajinárskeho hľadiska menej atraktívna.

Podľa delimitácie reliéfu regiónu Horné Požitavie a stanovenia stupňa vhodnosti pre cestovný ruch centrálnu časť územie tvoria nížiny a pahorkatiny so slabo rozčlenený reliéfom bez výskytu kontrastných foriem; okrajová časť územia - prechodné časti územia smerom do pohorí predstavujú typ hornatín a vrchovín, s planačno-rázsochovým, stredne hlboko až hlboko rozčleneným fluviálnym reliéfom, so zriedkavým výskytom kontrastných foriem riečnej a svahovej modelácie, so stredne atraktívnymi prvkami vo výhľade do okolia. Najvyššie položené, centrálne časti Považského Inovca a Tríbeča podľa vhodnosti reliéfu pre cestovný ruch, patria do typu hornatín až vrchovín s hojným výskytom kontrastných foriem svahovej modelácie, so stredne atraktívnymi prvkami vo výhľade do okolia (Mazúr 1980).

Klimatické pomery, veľmi dôležité ako predpoklad rozvoja cestovného ruchu, sú v regióne ovplyvnené otvorenosťou krajiny v smere juhozápadnom a vertikálnou bariérnou zonálnosťou, citeľnou s nárastom nadmorskej výšky pohorí, vytvárajúcich prirodzenú hradbu na západných a východných hraniciach regiónu.

V regióne je priemerný počet jasných dní cca 60 ročne, priemerná ročná teplota dosahuje viac ako 10o C, najchladnejší mesiac je január, s priemernou teplotou -2,5oC a najteplejší júl, s priemernou teplotou 22,2oC.

Vzhľadom na členitosť reliéfu, región patrí do troch typov klimageografických oblastí. Subregión Podunajskej pahorkatiny (Žitavská pahorkatina, Hronská pahorkatina, Žitavská niva) patrí do suchého až mierne suchého typu nížinnej klímy, s miernou inverziou teplôt a do prevažne teplému subtypu (suma teplôt 10oC a viac 2600 - 3000, priemerná januárová teplota -1,5 až -4oC, priemerná júlová teplota 18,5 až 19,5oC, ročná amplitúda z priemerných mesačných teplôt 21,5 až 24oC, priemerný ročný úhrn zrážok 650 - 700 mm).

Horské oblasti, s výnimkou vrcholových partií, patria do dvoch subtypov typu horskej klímy, s malou inverziou teplôt vlhkou až veľmi vlhkou a to do mierne teplého subtypu (suma teplôt 10oC a viac 2200 - 2400, priemerná januárová teplota -3,5 až -6oC, priemerná júlová teplota 17 až 17,5oC, ročná amplitúda z priemerných mesačných teplôt 21 až 23oC, priemerný ročný úhrn zrážok 650 - 850 mm) a do teplého subtypu (suma teplôt 10oC a viac 2400 - 2600, priemerná januárová teplota -2 až -5oC, priemerná júlová teplota 17,5 až 19,5oC, ročná amplitúda z priemerných mesačných teplôt 22 až 23oC, priemerný ročný úhrn zrážok 600 - 800 mm), kam patria málo rozsiahle časti svahov južnej expozície Tribča, územie na styku a pod vplyvom Žitavskej pahorkatiny a juhovýchodné svahy Pohronského Inovca.

Vrcholové partie Tríbeča a Pohronského Inovca sú súčasťou mierne chladného subtypu (suma teplôt 10oC a viac 1600 - 2000, priemerná januárová teplota -4 až -6oC, priemerná júlová teplota 16 až 17oC, ročná amplitúda z priemerných mesačných teplôt 21 až 21,5oC, priemerný ročný úhrn zrážok 800 - 900 mm) horskej klímy (Atlas SSR 1980).

Tab 1 Základné ukazovatele zrážkových pomerov v regióne Horné Požitavie

Ukazovateľ Hodnota
Priemerný ročný úhrn zrážok 629 mm
Priemerná výška snehovej pokrývky 19,1 cm
Priemerný počet dní so snehom 39 dní
Maximum snehovej pokrývky 46 cm
Maximum dní so snehom (zima 1939 - 40) 84 dní
Priemerná oblačnosť za rok 58%
Slnečný svit v priemere za rok 2070 hod
Počet dní s búrkami 30 dní
Priemerná rýchlosť vetra 4,1 km/hod
Zdroj Rakovský, 1969

Vodstvo v regióne Horné Požitavie, povrchové i podzemné, ale aj zrážková voda zohrávajú z pohľadu cestovného ruchu dôležitú úlohu. Žitava má plochu povodia 907 km2 a je dominantnou riekou regiónu. Podľa režimu odtoku Žitava, spolu so svojimi prítokmi, patrí k typu vrchovinno - nížinných riek Slovenska a hlavným recipientom - zásobárňou jej vôd sú dažďové a snehové zrážky.

Juhozápadné svahy Pohronského Inovca, medzi Zlatými Moravcami a Opatovcami, ukrývajú v horizonte 100 až 200 metrov pod povrchom, artézske vody. Podzemné vody sú v štrkových náplavoch v doline potoka Širočina a v nive rieky Žitavy.

V okrese Zlaté Moravce, ktorý tvorí podstatnú časť regiónu Požitavie, je 422 ha vodných plôch slúžiacich na závlahy a chov rýb. Vodné plochy antropogénneho pôvodu a rybníky sú v Tesárskych Mlyňanoch, Vieske nad Žitavou, priehrady Slepčanoch, Nemčiňanoch, Lovciach a v Topoľčiankach. Chovné rybníky sú v Tesárskych Mlyňanoch, Slepčanoch, Lovciach a v Topoľčiankach.

Z hľadiska cestovného ruchu je dôležité, že cca 40% rozlohy územia regiónu pokrývajú lesné spoločenstvá. Z fytogeografického hľadiska územie je na rozhraní oblastí panónskej a západokarpatskej flóry. V skutočnosti je pôvodná vegetačná pokrývka nížiny výrazne antropogénne pozmenená, smerom k pohoriam do výšky 600 m n. m. sa nachádza pásmo dubín, nad 600 m n. m. prevládajú bučiny. Veľmi rozšíreným vegetačným útvarom v lesných komplexoch pohorí sú hrabové dúbravy ale aj dubovo-cerové, resp. dubovo-hrabové spoločenstvá. Na miestach s vyššou hladinou podzemných vôd sa vyskytujú rastlinné spoločenstvá azonálneho typu, mokrade a vlhkomilné druhy. V krajine Požitavia sa vyskytuje množstvo chránených druhov rastlinstva a v lesoch je bohatstvo húb.

Pre atraktivitu územia nie je zanedbateľná ani zoogeografická rôznorodosť krajiny. Regiónom prechádzajú dve zoogeografické zóny - stepná a lesná. Obe majú svoje typické biotopy - lesy, parky a záhrady, pasienky, polia, nížinné lúky, vody, ale aj skalné, resp. bralné terénne povrchy a dokonca aj antropogénne plochy.

Z hľadiska rozvoja turizmu najvýznamnejšími sú veľmi priaznivé podmienky pre chov poľovnej zveri.

Poľovné revíry nachádzajúce sa v regióne Horné Požitavie, sú podľa rajonizácie zaradené do oblasti s prevažujúcim chovom srnčej zveri (oblasť S VII - Tríbeč, podoblasť Topoľčianky), južná časť regiónu patrí do poľovníckej oblasti pre malú zver (oblasť M VIII - Nitra). V regióne je aj výskyt danielej, jelenej, muflonej a diviačej zveri.

V zmysle typológie krajiny, podľa výskytu negatívnych prvkov v životnom prostredí, územie regiónu Horné Požitavie patrí ku typu krajiny:

Prírodné predpoklady rozvoja turizmu v regióne sa premietajú, okrem iného aj do zriaďovania chránených území v krajine. Ochranou vybraných častí prírodnej krajiny sa sleduje predovšetkým obmedzovanie zásahov zo strany človeka, ktoré by mohli viesť k poškodeniu foriem života, ekosystému alebo zriedkavo sa vyskytujúceho prírodného javu. Takéto chránené územia by nemali mať charakter pred turistami tabuizovaných a striktne ohraničených areálov, mali by slúžiť ako územia, ktoré i keď s obmedzeným režimom ich rekreačného využitia, svojou atraktivitou priťahujú cestovný ruch do regiónu.

V regióne Horné Požitavie chránené územia zaberajú 7,5% rozlohy. Na území sa nachádzajú chránené územia rôznej kategorizácie a stupňa ochrany (tab 2, 3, 4, 5, 6).

Tab 2 Chránené areály na území regiónu Horné Požitavie

Názov chráneného územia Obec Výmera (ha) Rok vyhlásenia
Park Janka Kráľa v Zlatých Moravciach (Park v Zlatých Moravciach I.) Zlaté Moravce 0,12 1982
Park pri hrobke Migazziovcov v Zlatých Moravciach (Park v Zlatých Moravciach II.) Zlaté Moravce 0,32 1982
Park v Beladiciach (Park v Beladiciach I. Chrášťany) Beladice 6,70 1982
Park v Pustom Chotári (Park v Beladiciach II. Pustý Chotár) Beladice 6,865 1982
Park v Topoľčiankach Topoľčianky 10,33 1982
Topoľčianska zubria zvernica (Zubria obora) Hosťovce, Lovce 140,16 1964, 1973
Arborétum Mlyňany Tesárske Mlyňany, Nová Ves nad Žitavou 61,15 1951
Park v Tajnej Tajná 10,19 1982
Park v Žitavciach Žitavce 4,49 1982
CHKO Ponitrie Ladice, Velčice, Zlatno 3680 1985
CHA Kostolianske lúky Kostoľany p.Tríbečom 4,2 1999
1964,1973 - rok vyhlásenia, rok spresnenia
Zdroj OÚ Zlaté Moravce 2001

Tab 3 Národné prírodné rezervácie na území regiónu Horné Požitavie

Názov chráneného územia Obec Výmera (ha) Rok vyhlásenia
Včelár Obyce 8,76 1983
Zdroj Aurex 1998

Na území národnej prírodnej rezervácie Včelár sú zachovalé suchomilné a teplomilné rastlinné spoločenstvá skalnej lesostepi a dvestoročné duby cerové.

Tab 4 Prírodné rezervácie na území regiónu Horné Požitavie

Názov chráneného územia Obec Výmera (ha) Rok vyhlásenia
Hlohyňa Kukučínov 2,54 1982
Zdroj Aurex 1998

Tab 5 Prírodné pamiatky na území regiónu Horné Požitavie

Názov chráneného územia Obec Výmera (ha) Rok vyhlásenia
Veľký Inovec Tekovské Nemce 8,40 1992
Zdroj Aurex 1998

Tab 6 Chránené stromy v regióne Horné Požitavie

Druh dreviny Katastrálne územie Počet Rok vyhlásenia
Dub cerový (Quercus cerris L.) 300 r. Hostie 1 1997
Platan javorolistý (Platanus hispan.) 150 r. Zlaté Moravce 1 1997
Dub cerový (Quercus cerris L.) 300r. Nevidzany 1 1994
Velčické cery 300 - 500 ročné. Velčice 19 2000
Hruška poľná 100 r. Čaradice 1 2000
Dub letný 170 r. Machulince 1 2000
Lipa srdcovitá 170 r. Mankovce 1 2000
Lipa malolistá Topoľčianky 1 2000
Zdroj OÚ Zlaté Moravce, 2001

Veľký Inovec reprezentuje reliktnú formu andezitového prúdu vrcholového typu, so zachovalými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami podhorského až horského stupňa na vulkanickom podloží.

V regióne Horné Požitavie sa pripravuje vyhlásenie viacerých maloplošných chránených území rôznej kategórie ochrany (tab 7).

Tab 7 Pripravované maloplošné chránené územia v regióne Horné Požitavie

Názov chráneného územia Obec Typ Rozloha (ha)
Dolina potoka Leveš Skýcov, Topoľčianky CHA *
Hradecké lúky Obyce, Žitavany, Machulince CHA *
Jedliny - lúky Kostoľany pod Tribečom CHA *
Kolberg Ladice, Kostoľany pod Tribečom CHA *
Trnavské lúky Velčice CHA 1,33
Ploská - Lysec Velčice, Ladice, Kostoľany pod Tríbečom PP 271,50
Benát Machulince PR 71,50
Borisko Jedľové Kostoľany PR 5,00
Hlboká dolina Jedľové Kostoľany, Hostie PR *
Skerešová Obyce PR 14,45
Malé tŕstie Žitavce CHA 3,00
Meandre rieky Žitavy Vráble, Horný Ohaj, Nová Ves nad Žitavou CHA 20,00
Veľký kopec Žitavce CHA 3,40
Vrábeľská VN Vráble, Veľké Chyndice, Klasov PR 39,76

Veľký Tríbeč

Velčice, Nitrianska Streda, Kovarce CHA *
Zdroj OÚ Zlaté Moravce 2001
CHA - chránený areál, PP - prírodná pamiatka, PR - prírodná rezervácia
* neudané

Na základe evalvácie prírodných prvkov krajiny a stanovenia stupňa vhodnosti krajiny pre hospodárske využitie možno v zmysle funkčnej delimitácie potenciálu v regióne Horné Požitavie vymedziť nasledovné typy krajiny:


A Typ krajiny s vysokým potenciálom pre hospodárske využitie (centrálna časť regiónu, Žitavská niva, Žitavská pahorkatina, Hronská pahorkatina)

A.1 subtyp pre trifunkčné využitie, s vysokým stupňom vhodnosti pre:

B Typ krajiny s limitovaným potenciálom pre hospodárske využitie
B.1 Subtyp pre bifunkčné až trifunkčné využitie
(podhorský región Tríbeča) - územie s:

B.2 Subtyp s limitovaným potenciálom pre hospodárskej využitie (horské regióny Pohronského Inovca a Tríbeča) - územie s:

SpäťIndexĎalej